[Home] Zpět na první stránku

 

LAMPIÓNOVÝ PRŮVOD 27.10.2013

 

 

„A nikdo nebude předbíhat paní Běhalíkovou, protože ta jedině zná správnou cestu!“, vyvolával v neděli večer amplión u kapličky. Výzva platila asi tak prvních patnáct sekund, protože jakmile průvod vyrazil, děti se vyřítily kupředu, zkrátka panovala nadšená neorganizovanost a nekázeň, co si přát lepšího?

 

 

Na seřadišti bylo přichystané i pohoštění, děti si vzájemně předváděly lampióny, celkem se sešlo na sto padesát účastníků. Vlivem ráno zavedeného zimního času se setmělo o hodinu dřív, fantazie pracovaly naplno: „Tam v dálce vidím nějaké světýlko, není to perníková chaloupka?“

 

 

Z oken a dveří svítily vyřezávané dýně... když už mluvíme o vyřezávaných dýních, ty letošní, zvláště oranžové, získaly zvláště pikantní příchuť. Jejich vyřezávání probíhalo v sobotu, mimořádně v hospodě, protože obecní dům blokovala volební komise. Následující neděli, tedy druhý den po sečtení hlasů, se konal průvod a než skončil, informovanější dospělí si už šuškali, že se právě rozpadá vítězná politická strana, shodou okolností taky oranžová. Kdyby místo téhle strany kandidovaly naše dýně, určitě by vydržely dýl.

 

 

Průvod čítal na sto padesát účastníků a na polňačce za dědinou, směrem ke kravínu, se pouštěly svítící balónky. Nejprve jeden bílý, pak ještě dva červené a odněkud od štreky, asi z Moštěnice, přiletěl čtvrtý, taky červený. Pak se prošlo všemi ulicemi až k potoku a přes nový mostek kolem školky, zpátky ke kapličce.

 

 

 

Při návratu (právě zvonilo klekání) dostalo každé dítko, které neslo lampión, čokoládku. Malošci jeli v kočárkách, jeden byl vskutku historický. Následovalo focení před hospodou, ale tam už nejsou děti všechny, protože přespolní mezitím odjely autobusem.