[Home] Zpět na první stránku

WEBOVÉ STRÁNKY LOVĚŠICE

24.9.2013 až 28.11.2013

 

 

 

 

GALERIE FOTOGRAFIÍ

 

Lampioňák 2013

 

 

Zdobení adventních věnců 2013+2012

 

 

Čtvrtek 28.11.2013 20:00

KROUŽEK ZDOBENÍ ADVENTNÍCH VĚNCŮ 25.11.2013+2012

Zase pěkná akce, fotky otevřete v levém sloupci, v příslušnej kolonce pod Stezkama odvahy nebo kliknutím na modrý zavináč @.

 

 

Neděle 17.11.2013 7:00

ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY

Z. Běhalíková

VÁŽENÍ LOVĚŠÁCI!!!

V novinách psali: „Chcete se stát součástí největší vánoční akce v zemi? Jste parta kamarádů, která je pro každou legraci? Nebo skupina lidí z vaší obce, která je ráda, když se něco děje? Pro vás všechny se chystá další ročník akce Česko zpívá koledy.“

A tak jsme se zaregistrovali. O co jde?

Ve středu 11.12. v 18 hodin se sejdeme všichni u kapličky a společně si zazpíváme pár koled. Pozor – nezaměňujte s tradiční akcí u kapličky! Ta bude později! U této akce jsou koledy předem dané, můžeme se také sejít a vyzkoušet si je zazpívat nanečisto. O „zkoušce sboru“ budete informováni místním rozhlasem. Jako sbormistryně byla vybrána (ještě o tom neví) paní Vyoralová, která bude akci řídit.

V den „D“ si vezmeme své zpěvníčky, které budou rozdány, či které najdeme v novinách a jakmile v 18 hodin odbije zvon na kapličce klekání, pustíme se do zpěvu. Hudební sluch není podmínkou, ale byli jsme požádání o dodržení dne i hodiny. Necháme se natočit na video, vyfotit a materiály pošleme na určenou adresu. A tak se naše malá vesnička ocitne na webu, v novinách a ještě nám prý dají vědět, které rádio bude přenos vysílat. Prosím informujte celou vesnici, aby se nikdo nemohl vymlouvat, že neslyšel hlášení.

Další informace zde:

http://www.denik.cz/cesko-zpiva-koledy/

 

 

Středa 6.11.2013 18:30

MINIDRACI

Z. Běhalíková

Dobrý den, posílám fotky z dělání minidraků, jsou z mobilu.

Pokud bude v sobotu počasí na „Draka“, tak máme sraz ve 14 hodin u školky a půjdem nejspíš k prasečáku-teláku, vyzkoušet, jak to lítá. Pokud bude počasí na draka, akce se ruší.

Každý si donese svého draka, i koupeného – je to pokus zda by se nějaká taková akce dala uspořádat příští rok, třeba v říjnu. Paní Sojková už kdysi něco takového pořádala.

 

 

Úterý 29.10.2013 19:30

PŘICHÁZEJÍ DALŠÍ a DALŠÍ LAMPIOŇÁKOVÉ FOTKY...

...tak je budeme postupně otiskovat, zde od paní Hrutkaiové, děkujeme Evo!

 

 

Pondělí 28.10.2013 21:30

DÝŇOVÁNÍ 26.10.2013

Foto Eva Hrutkaiová

Dýňování letos probíhalo mimořádně v hospodě, protože obecní dům byl zablokován... schválně jestli uhodnete, kým a kvůli čemu? Správnou odpověď otevřete kliknutím na modrý zavináč @!

 

 

Pondělí 21.10.2013 19:30

POZVÁNKA na LAMPIOŇÁK

 

 

Úterý 8.10.2013 20:30

ZDOBENÍ PODZIMNÍCH VĚNCŮ 7.10.2013

Z. Běhalíková, foto I. Koňaříková

Tak se už asi třetím rokem scházíme — ženy + děti — každé druhé pondělí v Obecním domě, abychom se nejen sešly, ale taky něco krásného zhotovily a naučily se nové výtvarné techniky. Tento „kroužek“, teď si nevzpomenu, jak ho holky pojmenovaly, ale zjistím, začíná vždy v říjnu a většinou si vyrábíme podzimní dekorace. Letos věnce na dveře. Pak přijdou na řadu dýně a ostatní svítilničky, kterými si nazdobíme a osvítíme příbytky, a kterými se budeme pyšnit, až bude kolem procházet průvod lampiónů.

Dýně budeme vydlabávat vyjímečně ve středu 23.10. – kdo má přebytek, nechť poskytne těm, co nemají nic – lampiónový průvod se bude konat v neděli 27.10. A za další týden, nebo dva, chceme ještě stihnout draky na Drakiádu. To jen předběžně, plakátky budou vyvěšeny.

No, ale k tomu kroužku – další pondělí budeme zdobit perníčky. Zdobíme i s dětmi, v případě zájmu nadvakrát, protože kapacita Obecního domu je omezená. Jelikož je už nejvyšší čas na vánoční dekorace, domlouváme se vždy na místě, kdy se sejdeme příště. Těsně před vánocemi připravují děti tajný dárek pro rodiče, aby jim nebylo líto, že dárky nosí Ježíšek jenom dětem!

V novém roce budeme zkoušet v kroužku ubrouskovou techniku, skládání dárkových tašek, zkrátka co kdo umí a může naučit ostatní a už jsou tu velikonoce, to zase malujeme vajíčka, každý týden jinou technikou, málem bych zapomněla na jarní věnečky.

Ještě k těm pondělním podzimním věnečkům – každý si donesl korpus, slaměný nebo polystyrénový nebo z větviček a pomocí tavné pistole si ho nazdobil podzimními plody. Děvčata k tomu pilně po celé léto sušila pecky z meruněk, švestek nebo nasbírala listy, šípky, bukvice, slaměnky a kaštany, no prostě všechno, co by se na takový podzimní věneček hodilo. Vše se dalo doprostřed stolu a každý si vybíral, co potřeboval, výsledek uvidíte při nedělní procházce vesnicí. Třeba.

 

 

Čtvrtek 3.10.2013 17:30

SLOVANSKÁ KERAMIKA LOVĚŠICE

B. Koňařík, článek vyšel při příležitost kopání vodovodní přípojky v listopadu 2011, na úplně jiných webkách

Pro ty, kdo sledují zprávy o nálezech slovanské a novodobé keramiky v Lověšicích u Přerova, mám závěrečnou zprávu – vodovod je zaházený. Při odvozu zbylé zeminy jsem narychlo sesbíral, co bylo jen tak „nahoře“ a byl jsem překvapen, kolik se toho ještě našlo. Většina skončila, pro radost budoucích generací archeologů, zpět ve výkopu.

Na rozdíl od nálezů pod usedlostí, kde převažuje keramika novodobá, tvoří podíl slovanské keramiky před domem víc než 50%, a to jenom z předzahrádky. Asi to souvisí s tím, že od plotu přes chodník až vodovodnímu řádu, byla zemina několikrát překopávaná při zavádění vodovodu, dvojí kanalizace a telefonu, kdy svoje udělaly žluté pískové zásypy, bílá vrstva pochází z karbovny, s již zkamenělou vrstvou vyhašeného vápna.

Co je pro místní slovanskou keramiku typické, je nápadný, ven přehnutý okraj nádoby. Největší kousek tohoto typu je zdoben krásnou, dvojitou vlnicí.

Vůbec největší kousek z tohoto sběru má cihlově načervenalou barvu. Nejdřív jsem si myslel, že barva má souvislost s požárem na místě naleziště, jenže po očištění jsem si všiml, že barva je jen zvenčí, uvnitř zůstává střep grafitově tmavý, i když kdo ví — může se také jednat o zbytky posledního vařeného jídla, připáleného dočerna. Jedná se tedy o velmi vzácnou, kolorovanou keramiku, barva končí na horním okraji vnitřní části nádoby.

Novodobá keramika je daleko jemněji mletá, většinou uvnitř, někdy po obou stranách glazovaná. Barevně neobvyklý je střední, tmavě hnědý střep; tvarově neobvyklé jsou jakési „nožky“ nádob, stálo by za to zjistit, kdy a k čemu se používaly.

 

 

Pondělí 24.9.2013 19:40

ARCHEOLOGIE v LOŽNICI

Jak se psalo už začátkem října, při rekonstrukci podlahy v ložnici, se našlo ledacos, avšak nejvýznamnější nález na sebe dal čekat, až se již vyvezená hlína začala rozvážet po zahradě.

Tehdy, jsem si všiml, že ani jeden kousek roztroušené pálené vrstvy, kterou jsem původně považoval za úlomky cihel, nemá žádnou rovnou plochu nebo hranu. Vypálení je spíše povrchové, s polosyrovým jádrem, i stupeň vypálení je různý — od světlých zbytků až k tvrdé, tmavé cihlovině, čili jasné stopy požáru.

Očadlé zbytky keramiky ve stejné vrstvě teorii požáru potvrzují. Největší radost mi ovšem udělal tenkostěnný skleněný zlomek kovového lesku s neobvyklým, za tepla zpracovaným lemováním, podle odborné literatury orientálního původu.

Zda k požáru došlo při vpádů Švédů, kteří v době Třicetileté války vypálili několik okolních vesnic, se nepodařilo zjistit, ústní tradice se žádném požáru na místě usedlosti nezmiňuje.