[Home] Zpět na první stránku

 

KYSELOVÁNÍ 29.3.2015

 

B. Koňařík a J. Zapletalová

 

 

 

 

 

Tento měsíc se u nás s atrakcemi Českého svazu žen, jak se říká, roztrhl pytel. K poslední z nich, k předvelikonočnímu Kyselování, jsme se sešli pod zrcadlem u podjezdu a hned jsme pořídili společné foto u pomníčku.

 

 

 

 

 

Na úvod třeba poznamenat, že zrovna tahle tradice se celkem těžko fotografuje. Jednak rok od roku přibývá aut i popelnic, a když už dostanete do záběru všechny účastníky, tak hostitelku většinou zepředu, recitující děvčata pak zádama do objektivu. A tak jsme příležitostně, tu a tam, nafotografovali skupinku, kde jsou pohromadě všichni účastníci.

 

 

 

 

 

Básničku, která se při této příležitosti recituje, opisovat nemusíme, dokonce ani vysvětlovat tradici, obojí jsme publikovali předloni. Básničku si můžete otevřít tady, tradici tady.

 

 

 

 

 

Dohromady děvčata odrecitovala 21 zastavení a všude byla obdarována a pohoštěna. Průběžně bylo podáváno kaloricky hodnotné pohoštění i dospělým a věřte, že přišlo k duhu, protože vítr foukal studený a mocný, májky jenom vlály.

 

 

 

 

 

Trasa Kyselování byla tradiční — od pomníčku kolem školy a dělňáku směrem k Restě, pak zpátky kolem potoka do Drážní. Drážní na Lešetín a ke kapličce. Ke kravínu se tentokrát nešlo, tam prý slečny na vdávání žádné nemají.

 

 

 

 

 

 

Na Lešetíně, konkrétně u Pavelků, se fotilo shora z posunky a pochopitelně to skončilo všeobecným úprkem do svahu. V dobách, když ještě býval v zimě sníh, se na tom svahu parádně sáňkovalo a bobovalo.

 

 

 

 

 

 

Nejdýl se gratulantky zdržely u Hrutkaiů, tam mají hotové houpačkové království. Následovali Caletkovi a jak vidíte na fotce, tady se veršování o vdávání dcery docela trefilo do noty, stejně jako vedle v obchodě. Tam bylo zastavení poslední, závěrečnou společnou fotku od kapličky najdete na první straně.